Intellect.Org.UA Intellect.Org.UA
"Мозкові центри" в США

e-mail:   пароль:
Науковці будують храм науки. Генії прорубують в ньому вікна.

 ГоловнаГОЛОВНІ РУБРИКИ версія для друку

22.11.2023 13:54
Центр соціально-економічних досліджень "Діаматік"

Повноваження СБУ широкі, але не необмежені
19 истопада 2008 року на сайті ukrrudprom.com з’явилася інформація, що «в понеділок, 17 листопада, офіцер СБУ навідався до програмістів сайту “Багнет” і вимагав доступу до програмних ключів від сайту, позаяк редакція публікує матеріали, що становлять “загрозу національній безпеці”У вівторок, 18 листопада, атаки Служби Безпеки зазнав сайт Дейлі-UA. Середодня в провайдерської фірми було відібрано сервери Інтернет-видання». Далі автори повідомлення питають: «Наскільки виправдані й мотивовані такі дії “чекістів” щодо ЗМІ? Як захищатися в такій ситуації журналістам?» .20 листопада на сайті УНІАН було уточнено, що «співробітники СБУ вилучили сервер інтернет-видання Daily-UA в рамках кримінальної справи за фактом розголошення державної таємниці, порушеної у відповідь на публікації в інтернеті секретних матеріалів щодо продажу Україною зброї Грузії» (курсив додано). Сервер було вилучено в порядку виїмки. Як пояснили експерти центру «Правова держава», Закон України «Про Службу безпеки України» уповноважує цей орган, зокрема, «виявляти, припиняти та розкривати злочини, розслідування яких віднесено законодавством до компетенції Служби безпеки України; проводити дізнання і слідство у цих справах…» (пункт 3 статті 24). СБУ має право вчиняти передбачені Кримінально-процесуальним кодексом України процесуальні дії (частина третя статті 112), зокрема робити виїмку (частина третя статті 14-1). Виїмка проводиться за вмотивованою постановою слідчого (частина друга статті 178 КПК). Серед низки вимог до її проведення, зокрема, такі:
20 необхідна присутність двох понятих (частина перша статті 181);
21 обшукуваним, понятим і представникам підприємства, установи чи організації повинно бути роз’яснено їхнє право бути присутніми при всіх діях слідчого і робити заяви з приводу цих дій; ці заяви підлягають занесенню до протоколу (частина третя статті 181); перед виїмкою слідчий повинен пред’явити постанову особам, що займають приміщення, або представникові підприємства, установи чи організації, де проводиться обшук або виїмка, і запропонувати їм видати зазначені в постанові предмети або документи. У разі відмови виконати його вимоги слідчий проводить обшук або виїмку в примусовому порядку (частина перша статті 183). Із вимаганням доступу до програмних ключів дещо складніше, адже невідомі конкретні обставини. У такому разі слід виходити з пункту 3 частини першої статті 25 Закону України «Про Службу безпеки України», який надає цьому органу право «одержувати на письмовий запит керівника відповідного органу Служби безпеки України від міністерств, державних комітетів, інших відомств, підприємств, установ, організацій, військових частин, громадян та їх об'єднань дані і відомості, необхідні для забезпечення державної безпеки України, а також користуватись з цією метою службовою документацією і звітністю». Тобто, якщо інтереси нацбезпеки потребують певної інформації, керівник «відповідного органу» повинен звернутися до володільців такої інформації з письмовим запитом, який у свою чергу може бути предметом оскарження, у тому числі в суді. Якщо представники ЗМІ вбачають у діях працівників СБУ якісь порушення, вони, перш за все, мають право звернутися зі скаргою до самого СБУ, пославшись принагідно на частину четверту статті 5 Закону про СБУ: «Служба безпеки України на вимогу громадян України у місячний строк зобов’язана дати їм письмові пояснення з приводу обмеження їх прав чи свобод. Такі особи мають право оскаржити до суду неправомірні дії посадових (службових) осіб та органів Служби безпеки України». Можливе також звернення до адміністративного суду, оскарженню в яких підлягають не лише рішення (акти) суб’єктів владних повноважень, але й будь-які їхні дії та бездіяльність, навіть у «непаперовій» формі (пункт 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України). У такому разі сама СБУ матиме доводити суду правомірність своїх дій: «В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову» (частина друга статті 71). Є, нарешті, можливість звернутися зі скаргою до прокуратури (стаття 12 Закону України «Про прокуратуру»), вказавши, що в діях працівників СБУ могли бути певні ознаки складу злочину, передбаченого статтею 365 Кримінального кодексу України, — перевищення влади або службових повноважень..КОМЕНТАРІ

 Коментарів поки що немає
НОВИНИ
Программа НАТО Наука ради мира и безопасности .Украинский контекст.

конференция НАТО - Наука заради миру і безпеки

10 грудня відбудеться загальноукраїнська конференція. До участі в ній запрошуються журналісти національних та регіональних ЗМІ

Запрошуємо Вас до участі в Урочистій церемонії нагородження переможців Національного конкурсу на кращі журналістські розслідування серед національних та регіональних ЗМІ.

Міжнародна науково-практична конференція. НАТО - Наука заради миру і безпеки

Что делать и кто виноват

Зміст аналітичного журналу "Схід", № 90. Економіка, Історія, Філософія

ОПЕК с прискорбием сообщает, что цена его нефтяной корзины (OPEC Reference Basket of crudes) 18 ноября упала до 46 долларов за баррель!

Повноваження СБУ широкі, але не необмежені

Выступление директора Центра информации и документации НАТО в Украине Мишеля Дюре на Международной конференции 30 октября 2008 года «Роль общества в реализации политики евро-атлантической интеграции Украины».

Український освітній центр реформ розпочинає реалізацію проекту “Обізнаність суспільства про судову систему”.

Запрошення на участь в тендері на комплексне обслуговування конференції

Виступ Павла Жовніренко на конференції 30 жовтня в Укрінформ Роль суспільства в реалізації політики євроатлантичної інтеграції України”.

Виступ Яна Качмара,радника Посольства Слова ччіни в Україні на конференції 30 жовтня в Укрінформ Роль суспільства в реалізації політики євроатлантичної інтеграції України”.

Конференція „Роль суспільства в реалізації політики євроатлантичної інтеграції України”.

Лингвистическая УФОлогия профессора Рудякова,

Виступ Ігоря Тодорова на конференції 30 жовтня в Укрінформ Роль суспільства в реалізації політики євроатлантичної інтеграції УкраїниКОНЦЕПЦІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ В КОНТЕКСТІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

Конференція „Роль суспільства в реалізації політики євроатлантичної інтеграції України”

Представництво інтересів громадян у суді» - тема програми «Ера правосуддя», яка транслюватиметься в прямому ефірі “Радіо Ера ФМ” у четвер, 30 жовтня.

Криза українського парламентаризму: справжні мотиви та стратегії політиків очима провідних політологів

ОПИТУВАННЯ

Які джерела інформації Ви вважаєте найоб’єктивнішими:

українські телеканали
21%
російські телеканали
7%
радіо
6%
українські газети
12%
російські газети
2%
українські інтернет-сайти
25%
російські інтернет-сайти
7%
інші закордонні інтернет-сайти
14%
чутки
5%
Запропонувати
Архів