28.10.2023 15:30
Засідання “Елітарної світлиці” Теми: ,
,
,
,
|
До свята Нестора Літописця – Дня української писемності й мови
відбудеться засідання “Елітарної світлиці” на тему:
„Якою мовою говоритиме Україна 2101 року?”
Київ, 7 листопада 2007 р., Будинок вчителя, вул. Володимирська, 57, велика вітальня, к. 308, 18-00 год. Прес-реліз Український міжнародний комітет з питань науки і культури (КНК) при Національній академії наук України, Міжнародна асоціація україністів разом з Будинком вчителя понад 10 pоків щомісячно кожної пеpшої сеpеди пpоводять вечіpні читання на pізні теми наукового, політичного, соціального та культуpного життя нашої деpжави (пpоект “Елітаpна світлиця”, керівник – Голова КНК при НАНУ академік НАН України Ярослав Яцків). Гостями Світлиці були деpжавні діячі та видатні вчені: академіки НАН України Борис Патон, Юрій Глеба, Дмитро Гpодзинський, Максим Гулий, Михайло Згуровський, Валерій Кухаp, Василь Кpемень, Віктор Скопенко, Костянтин Яцимирський; наpодні депутати Укpаїни Микола Жулинський, Іван Дpач, В’ячеслав Чорновіл, Лесь Танюк, Ігор Юхновський, Костянтин Ситник, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко, поетеса Ліна Костенко та інші.
7 листопада 2007 року в Будинку вчителя о 18 год. на засіданні „Елітарної світлиці” буде заслухано доповідь на тему: „Якою мовою говоритиме Україна 2101 року?” З доповіддю виступить Віталій Радчук – мовознавець і перекладач, доцент кафедри теорії і практики перекладу з англійської мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, науковий співробітник відділу соціолінгвістики Інституту української мови НАН України, кандидат філологічних наук.
Прогноз погоди ми чуємо щодня. Прогнози зміни клімату на десятиріччя, як і прогнози екологічні, економічні, соціологічні, політичні, – давно звична річ. Заглядати в майбутнє мови – заборонено. Чому? Кому така заборона вигідна, крім тих, хто вже спланував, як ослабити або й навік заглушити питомий голос нашого краю – мову українського громадянства? Адже будь-кому зрозуміло, що розгледіти риси майбутнього в сьогоденні можна лише спершись на закони розвитку. А щоб пізнати їх, треба ретельно вивчити, як змінювалася мова в минулому і від чого залежали її зміни. Чому, власне, ми говоримо не так, як наші батьки і пращури? Що діється з мовою у Білорусі й деінде? Без відстеження нових тенденцій у мові неможлива й мовна стратегія держави, її мовна політика. Які ці тенденції сьогодні? Чи здатні ми на них впливати? Чи не є наша непевність у собі симптомом мовної нерозвиненості? Які чинники творять мову? З чого вона склалася? Якими є виміри мови? Які у мови функції?.. Якщо історія суспільства завжди тлумачила факти і вже застосовує для цього умовний спосіб, то чи не пора їй у мовознавстві нарешті зняти табу з майбутнього часу, щоб побачити під ногами орієнтири для поступу?
Засідання проводить голова Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України академік НАНУ Ярослав Яцків. До участі в засіданні запрошено наукову та освітянську громаду міста. Телефони для контактів: Галелюка Оксана Степанівна, тел. 239 - 65 - 67 (помічник голови КНК при НАНУ); Єфіменко Віра Іванівна, тел. 246-40-24 (Будинок вчителя).
|